
Boligkonferencen 2012
13. juni 2012 på Hotel Comwell Middelfart
Reportage fra Boligkonferencen
Af Maja Müller, Socialstyrelsen.
Faglig konsulent Anne Christensen bød omkring 50 deltagere velkommen til Boligkonferencen 2012. Boligkonferencen satte i år fokus på boligændringer til børn og unge med psykiske funktionsnedsættelser samt bariatri – boligændringer til borgere med svær overvægt.
Anderledes boligændringer – mødet med familien
Annemette Skouboe, ergoterapeut og sagsbehandler i Esbjerg Kommune, berettede om boligændringer til en pige med en psykisk funktionsnedsættelse. Pigen, Iben, har infantil autisme og er meget udadreagerende. Familien henvendte sig til Esbjerg kommune for at få hjælp til at kunne beholde Iben i hjemmet. Kommunen gik ind i sagen.
Sagen var en stor og omfattende boligændringssag, hvor Annemette Skouboe og en anden sagsbehandler udarbejdede en systematisk fremgangsmåde og tilgang. Udfordringen var, at Iben havde mange konflikter med sine tre søskende. Hun tømte skabe og skuffer, sov ikke om natten, var meget voldsom og ville dagligt stikke af.
Det var en kompliceret sag, og derfor kom VISO også på banen. Berit Christensen, som er pædagog fra Bihuset blev VISOs konsulent på sagen i november 2008.
Pædagogens erfaringer vedrørende boligindretninger for børn og unge
Berit Christensens pædagogiske bistand kom især til at dreje sig om hjælp til at håndtere Ibens adfærd og kommunikation.
Berit Christensen fortalte, at hun begyndte sine observationer af Iben i starten af 2009, og foreslog herefter nogle løsninger, som kunne være med til at forbedre forholdene i hjemmet, inden boligændringerne blev gennemført.
Det var blandt andet vigtigt at give Iben nogle redskaber i forhold til kommunikationen. Iben fik en tavle med billeder, så hun kan kommunikere med sine omgivelser. Familien bruger stadig tavlen, og det fungerer rigtig godt.
Berit Christensen fortalte også, at Iben let blev påvirket af larm og støj, og reagerede fysisk og voldsomt. Derfor begyndte forældrene også at bruge tavlen i forbindelse med adfærd. Tavlen visualiserer de steder, hvor hun kan holde ’pauser’ henne og falde til ro. Iben blev ligeledes trænet i at benytte toilet, og i dag er hun i stand til selv at bruge det.
Anderledes boligændringer – de konkrete løsninger
Annemette Skouboe fortalte om de konkrete boligændringer som hjalp Iben til at kunne blive boende hjemme. Iben skulle i første omgang have sit eget værelse, som kunne afskærme hende i forhold til larm fra resten af familien. Iben skulle også kunne bades uden at det betød en oversvømmelse af det meste af huset hver gang.
Resultatet blev, at Iben fik sin egen afdeling med soveværelse, legeværelse og badeværelse samt en entre. I Ibens afdeling er der vinylgulve, el-kontakter 190 cm over gulvet, varmeregulering, akustiklofter, vinyl på vægge i badeværelset, diktator på døre, plexiglasvinduer, skrå vindueskarme, lås på vindue, lås på toilet mm.
Annemette Skouboe fortalte, at Iben og familien efter boligændringerne er blevet gladere. Der er kommet mere ro på i hjemmet, og Iben kan blive i hjemmet som ønsket.
Anbefalinger til plads, indretning og konstruktioner i boligen for svært overvægtige personer
Det andet emne på årets Boligkonference var boligindretning til svært overvægtige personer. Lone Sigbrand, arkitekt, Statens Byggeforskningsinstitut, Aalborg Universitet, fortalte deltagerne om emnet. Lone har beskæftiget sig med tilgængelighedsområdet i 12 år.
FAKTA
Borgere med svær overvægt er borgere med et BMI over 30. Når BMI er højt er der større risiko for følgesygdomme. I Danmark anslås 600.000 danskere at være svært overvægtige.